See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kemtekniska produkter och hygienartiklar
Beskrivning: Upphandlingen avser kemtekniska produkter och hygienartiklar för Region Östergötland. Upphandlingen är uppdelad i 89 anbudsområden som kommer utvärderas och tilldelas var för sig.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 6.1 Handdesinfektionsmedel Gel Etanolbaserat 100-150 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33700000 Hygienartiklar, 24000000 Kemiska produkter, 33711500 Hudvårdsprodukter, 33711600 Hårvårdsprodukter, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33711800 Rakprodukter, 33711900 Tvål, 33713000 Fotvårdsprodukter, 33721000 Rakhyvlar, 33741000 Handvårdsprodukter, 33742000 Nagelvårdsprodukter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 6.2 Handdesinfektionsmedel Etanolbaserat 600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 6.3 Handdesinfektionsmedel Isopropanolbaserat 600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 6.4 Handdesinfektionsmedel Etanolbaserat 700 ml refill till automatisk dispenser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 7.1 Handdesinfektionsmedel Preoperativt Etanolbaserad 500-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 7.2 Handdesinfektionsmedel Preoperativt Isopropanolbaserad 500-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 8.1 Huddesinfektionsmedel klorhexidinsprit
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 9.1 Ytdesinfektionsmedel med tensid Isopropanolbaserat 200-300 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 9.2 Ytdesinfektionsmedel med tensid Isopropanolbaserat 1 liter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 9.3 Ytdesinfektionsmedel med tensid Etanolbaserat 55-85% 1 liter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 9.4 Ytdesinfektionsmedel med korrosionsskydd 1 liter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 9.5 Ytdesinfektionsmedel med full virucidal effekt för mindre ytor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 9.6 Ytdesinfektionsmedel med full virucidal effekt för större ytor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 9.7 Ytdesinfektionsmedel med sporicid effekt för mindre ytor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 9.8 Ytdesinfektionsmedel med sporicid effekt för större ytor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 9.9 Skumbaserad desinfektionsmedel för medicinteknisk utrustning 500-750 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 10.1 Desinfektionsservett för ytor Etanolbaserat 70-75 % desinfektionsmedel med tensid - Singelförpackad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 10.2 Desinfektionsservett för händer med alkoholbaserat handdesinfektionsmedel - Singelförpackad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 11.1 Alkoholbaserad desinfektionsduk med tensid avsedd för ytor, flerförpackning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 11.2 Klorbaserat desinfektionsdukar med rengörande effekt avsedd för ytor, flerförpackning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 12.1 Rengöringsduk avsedd för ytor, flerförpackning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 13.1 Maskindiskmedel och torkmedel för avdelningsmaskin med automatdosering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 13.2 Maskindiskmedel för diskmaskin med Unison doseringssystem, högkoncentrerat 4-5 kg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 14.1 Maskindiskmedel för hushållsdiskmaskin - Tablett
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 14.2 Maskindiskmedel för hushållsdiskmaskin - Pulver
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 14.3 Tvättmedel för textil kulörttvätt - Pulver
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: 14.4 Handdiskmedel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: 14.5 Avkalkningsmedel till hushållsdiskmaskin
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: 14.6 Rengöringsmedel till hushållsdiskmaskin - Tablett
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: 15.1 Luktförbättrare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: 15.2 Salttablett för vattenrening
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: 15.3 Doseringspump till 1-liters flaska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: 15.4 Medicinsk bensin 90-110 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: 15.5 Förbehandlande rengöringsmedel för kirurgiska instrument 500-800 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: 16.1 Fotvårdssalva
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: 16.2 Fotvårdssalva för diabetiker 150-200 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: 16.3 Nagelklippare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: 16.4 Nagelborste med rensare (steril)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: 16.5 Fot- och nagelfilar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: 16.6 Aceton med olja 100-150 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: 17.1 Handkräm 500-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: 17.2 Hudlotion 40-60 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: 17.3 Hudlotion 400-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: 17.4 Hudsalva fetthalt 15-18% 100-125 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: 17.5 Hudsalva fetthalt 35-40% 100-150 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: 17.6 Hudsalva fetthalt 68-72% 100-150 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: 17.7 Hudsalva fetthalt 85-90%
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: 17.8 Babyolja 140-200 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: 17.9 Zinksalva 10-20% 75-125 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: 17.10 Kallpressad olivolja 75-125 m
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: 17.11 Vitt vaselin 100-120 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: 18.1 Hårschampoo 40-60 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: 18.2 Hårschampoo 250-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: 18.3 Hårbalsam 40-60 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: 18.4 Hårbalsam 250-600 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: 18.5 Hårbalsamspray 100-175 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: 18.6 Kam
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: 18.7 Utredningskam
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: 18.8 Utredningsborste
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: 18.9 Hårsnoddar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: 18.10 Rakhyvel 2-blad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: 18.11 Rakhyvel dubbeleggad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: 18.12 Rakgel 100-200 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: 19.1 Cerat tub
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: 19.2 Cerat stift
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: 19.3 Munsvabb/muntork
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: 19.4 Munsvabb/muntork med mjukgörande olja
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: 19.5 Munspray med mjukgörande olja
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: 19.6 Munspray med salivstimulerande funktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: 19.7 Munfuktare på tub
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: 19.8 Munvårdsset
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: 19.9 Munfuktgel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: 19.10 Bitstöd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: 19.11 Muntablett med salivstimulerande funktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: 20.1 Tvål flytande 500-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: 20.2 Tvål flytande 1 liter dispensopack
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: 20.3 Fast tvål
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: 20.4 Duschtvål 50-70 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: 20.5 Duschtvål 500-600 ml flaska med pump
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: 20.6 Duscholja 300-500 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: 20.7 Tvättkräm/Tvättbalsam
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: 20.8 Barriärtvättlapp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: 20.9 Våtservett för kroppstvätt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: 20.10 Skumtvättlapp
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: 20.11 Deodorant 50-75 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: 20.12 Tamponger
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: 20.13 Hårtvättmössa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: 20.14 Duschtvål med mjölksyra 500-600 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: 20.15 Kroppspuder 90-120 g
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121389:Lot:89