60998-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensspecialist och Återförsäljare av mjukvara 2020
Referensnummer: 20/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan SVT, SR och UR.
SVT har PS-bolagens uppdrag att upphandla en licensspecialist och återförsäljare av mjukvara för PS-bolagens räkning och är den upphandlande enheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48700000 Verktygsprogram, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen