610011-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Förbandsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sårförband
Referensnummer: UC-2019-176-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141110 Förbandsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Standard och bassortiment av sårförbandsprodukter.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera positioner. Varje position utvärderas och tilldelas var för sig. Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive position, om inget annat anges i respektive kravspecifikation.
Anbud kan lämnas på följande områden:
5.1 Infarter, förband
6.1 Fixering
7.1 Våtservett
8.1 Superabsorbenta förband
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 858 060,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 9
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 5.1.1 Förband för venport
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förband för venport
Del nr: 6.1.1.1 Fixering med vidhäftning för dränage/kateter osteril
Fixering med vidhäftning för dränage/kateter osteril
Del nr: 6.1.1.2 Fixering med vidhäftning för dränage/kateter/sonder/CVK steril
Fixering med vidhäftning för dränage/kateter/sonder/CVK steril
Del nr: 6.1.1.3 Fixering med vidhäftning för dränage/kateter steril - med kanal
Fixering med vidhäftning för dränage/kateter steril - med kanal
Del nr: 6.1.1.4 Fixering med vidhäftning för sond osteril
Fixering med vidhäftning för sond osteril
Del nr: 6.1.1.5 Fixering med vidhäftning för epiduralkateter
Fixering med vidhäftning för epiduralkateter
Del nr: 7.1.1 Våtservett för borttagning av häftmassa - osteril
Våtservett för borttagning av häftmassa - osteril
Del nr: 8.1.1 Våtservett för borttagning av häftmassa - osteril
Del nr: 8.1.2 Superabsorbenta förband utan fästkant utan silikon för kraftigt vätskande sår (minst 1,5 ml/cm
Superabsorbenta förband utan fästkant utan silikon för kraftigt vätskande sår (minst 1,5 ml/cm2)