610029-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för undersökning om svenskars resande
Referensnummer: Ä 2023-1722
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket avser att upphandla datainsamling av turistresor med hjälp av webbenkät. En urvalsundersökning som mäter antal resor, nätter och utgifter för turistresor i Sverige och utomlands. Frågorna avser bland annat resmål, syfte, aktiviteter, färdsätt och boendeform.
Undersökningen ska genomföras på ett modernt och effektivt sätt med beaktande av bland annat uppgiftslämnarbörda och kvalitet. Resultaten från undersökningen ska hålla god statistisk kvalitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen