610044-2026 - Resultat
Sverige – Tillhandahållande av programvara – Licenshanteringstjänst
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenshanteringstjänst
Beskrivning: Ramavtal med en leverantör för tillhandahållande av licenser samt tillhörande licenstjänster. Licenser kan omfatta både programvara och programvara som tjänst. Almi’s behov av licenser består till större del av standardiserade Microsoft- och Adobelicenser och tillhörande standardiserade underhåll, men även ett brett utbud av andra licenser. Licenstjänster består av tjänster med anknytning till licenserna, tex inköp och hantering av licenser, rapportering och analys samt support och ärendehantering. Även rådgivning, revisionsstöd, licensoptimering, avtals- och livscykelhantering, utbildning och informationsspridning, miljö och hållbarhetsrapportering samt separat definierade konsultuppdrag kan bli aktuella.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120127:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48218000 Programvara för licenshantering
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tillkommande licenstjänster.