610048-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Pilotdräkter till Sjöfartsverkets helikopterpiloter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPilotdräkter till Sjöfartsverkets helikopterpiloter
BeskrivningPilotdräkter till Sjöfartsverkets helikopterpiloter.
Intern identifierare25-05136
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetSjöfartsverket har inget gällande avtal för köp av pilotdräkter. Under kommande år har Helikopterenheten ett stort behov av inköp då befintliga dräkters livslängd löper ut och en första leverans måste ske Q1 2026 för att möta verksamhetens behov. 2024 genomförde Sjöfartsverket en RFI med leverantörsträffar och tester av dräkter inför upphandling av nya pilotdräkter. Upphandling 24-02522 Räddningsdräkter Helikopterpiloter annonserades 2025-05-27 med sista anbudsdag 2025-08-14 men avbröts då inga anbud inkom. Kravspecifikationen har nu reviderats och krav utgått, inget nytt tillkommande. Av ovan givna anledningar annonseras upphandling av pilotdräkter på nytt med ett påskyndat förfarande och en annonseringstid på 15 dagar.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000