Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Herrhagsgården
Referensnummer: KS0475/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Herrhagsgården är ett vård- och omsorgsboende med demensinriktning med i dagsläget 77 platser. Byggnaden har sex våningar samt källare. Senaste ombyggnation är utförd på 1990-talet och nu behöver en större ombyggnation utföras igen. Det kommer i samband med renoveringen inte vara några kvarboende i fastigheten. Administrativ personal som har kontor i fastigheten kommer dock att delvis arbeta kvar under renoveringen. Även hemtjänstpersonal som utgår från Herrhagsgården kommer fortsatt nyttja sina lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111100 Rivning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Herrhagsgården är ett vård- och omsorgsboende med demensinriktning med i dagsläget 77 platser. Byggnaden har sex våningar samt källare. Senaste ombyggnation är utförd på 1990-talet och nu behöver en större ombyggnation utföras igen. Det kommer i samband med renoveringen inte vara några kvarboende i fastigheten. Administrativ personal som har kontor i fastigheten kommer dock att delvis arbeta kvar under renoveringen.