Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-handel
Referensnummer: 22/166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose AB Stångåstaden inklusive dotterbolag (Stångåstaden) behov av elleveranser. Stångåstaden (nedan kallat Beställaren) bjuder in leverantörer till en upphandling av elleveranser med möjlighet till finansiell prissäkring.
Omfattningen är ca 26 GWh/år. Omfattningen kan komma att öka och minska under avtalstiden.
Avtalet tecknas med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen