610203-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel, human och veterinärmedicin till Distriktsveterinärerna
Referensnummer: 7.1.11-12215/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna (del av Jordbruksverket). Framöver i upphandlingsunderlaget anges Distriktsveterinärerna som köpare.
Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av veterinärmedicinska läkemedel, licensläkemedel samt humanläkemedel i sin verksamhet med vård av djur.
Leverantören ska tillhandahålla Distriktsveterinärernas angivna upphandlade sortiment (enligt "Prislista Läkemedel) av läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel samt ska kunna ta emot beställningar av extemporeläkemedel. Leverantören ska även tillhandahålla övrigt sortiment inom läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33651690 Vaccin för veterinärmedicin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Volymen i bilagan "Prislista läkemedel" är angiven utifrån de inköp av de mest frekventa läkemedlen som gjordes under 2021 och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Distriktsveterinärerna förbehåller sig rätten att avropa mer eller mindre än denna volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Omfattning
Leverantören ska tillhandahålla Distriktsveterinärernas angivna upphandlade sortiment (enligt bilaga "Prislista läkemedel") av läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel samt skakunna ta emot beställningar av extemporeläkemedel. Leverantören ska även tillhandahålla övrigt sortiment inom läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel.