610404-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kaffebönor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffebryggare och kaffeautomater, leverans- och serviceavtal
Referensnummer: RS/212922
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03131100 Kaffebönor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
·        Avtal för köp av kaffebryggare och kaffeautomater med olika dryckesalternativ så som färskbryggt kaffe, choklad, cappucino, varmt vatten etc.
·        Installation av utrustningen, ingredienser till offererad utrusning, tillbehör, utbildning av användare samt serviceavtal.
·        Kaffeprodukter som är avsedda för nya kaffeautomater ska köpas från avtalad leverantör under avtalsperioden. Det ska vara möjligt att teckna ett serviceavtal och köpa förbrukningsvaror till redan befintliga kaffeautomater inom regionen.
·        Kaffebryggare och Kaffeautomaterna ska vara fabriksnya och vara producerad max åtta (8) månader före leverans till regionen.
·        Kaffeautomaterna ska vara tystgående då de kommer att placeras i allmänna utrymmen.
·        Kaffeprodukter som är avsedda för kaffebryggare ska köpas på redan befintliga avtal.
·        Vendingmaskiner
·        Vattenautomater
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03131100 Kaffebönor, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 39143310 Kaffebord, 39221121 Te- eller kaffekoppar, 39700000 Hushållsapparater, 39711310 Elektriska kaffebryggare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·        Avtal för köp av kaffebryggare och kaffeautomater med olika dryckesalternativ så som färskbryggt kaffe, choklad, cappucino, varmt vatten etc.
·        Installation av utrustningen, ingredienser till offererad utrusning, tillbehör, utbildning av användare samt serviceavtal.
·        Kaffeprodukter som är avsedda för nya kaffeautomater ska köpas från avtalad leverantör under avtalsperioden. Det ska vara möjligt att teckna ett serviceavtal och köpa förbrukningsvaror till redan befintliga kaffeautomater inom regionen.
·        Kaffebryggare och Kaffeautomaterna ska vara fabriksnya och vara producerad max åtta (8) månader före leverans till regionen.
·        Kaffeautomaterna ska vara tystgående då de kommer att placeras i allmänna utrymmen.
·        Kaffeprodukter som är avsedda för kaffebryggare ska köpas på redan befintliga avtal.
·        Vendingmaskiner
·        Vattenautomater som serverar kallt och /eller Kolsyrat vatten
Beräknad avtalstid för ramavtalet är: fyra (4) år.