Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för analys av DNA-molekyler
Referensnummer: 2-4244/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38434000 Analysatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en analytisk lösning bestående av ett instrument och tillhörande analysprogramvara för DNA -analys samt ramavtal för succesiva köp av reagens för analys.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Instrument för identifiering av storskalig strukturell variation av flera olika längder och kategorier. Detta system bör klara av identifiering av strukturell variation som går utanför begränsningarna som finns i konventionell short-read NGS.
Avtal avses att tecknas med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38432000 Analysapparatur, 48461000 Programvara för analys eller forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen