Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Batterier och laddare till Hjälpmedel
Referensnummer: 20RS809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31681500 Uppladdare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar batterier och batteriladdare till Region Västernorrland. Med batterier avses batterier till eldrivna rullstolar, arbetsstolar, lyftar inklusive taklyftar och gåbord som hjälpmedelsverksamheten har behov av. Med batteriladdare avses laddare till eldrivna rullstolar.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Batterier och laddare för hjälpmedel enligt beskrivning i Kravspecifikation batterier och laddare och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31440000 Batterier, 33100000 Medicinsk utrustning, 33180000 Funktionellt stöd, 33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen