Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem - bostäder Umeå Universitet
Referensnummer: FS 2.1.2-2329-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför 2021 avser Umeå universitet inrätta en central lösning för Bostadsförsörjning (BF) för hela universitetet som kommer hantera ett årligt inflöde av 1000 utbytesstudenter samt ca 60-200 gästforskare. För detta ändamål behövs ett administrativt systemstöd. Det övergripande uppdraget är att skapa en trygg och funktionell hantering av bostäder vid Umeå universitetet för att främja internationell samverkan och rekrytering av studenter och forskare.
Upphandlingen sker som ett förhandlat förfarande där alla anbudssökande kan ansöka om att få delta, men endast anbudssökande som uppfyller de obligatoriska skakraven inbjuds att delta får lämna anbud.
Förhandling sker efter anbudets inlämnande om de delar i anbudet som universitet avser att förhandla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen