610511-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig skyddsutrustning visir
Referensnummer: 20/203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun har behov att köpa in visir av flergångsmodell som personlig utrustning.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende visir för flergångsbruk.
Omfattning
Jönköpings kommun har behov av visir för flergångsbruk som kan återanvändas. Visiren är avsedda att användas inom vården för skydd mot droppsmitta och vara ett skydd mot stänk av vätskor.
Avtalet omfattas av samordnad varudistribution (SVD) som innebär att Leverantören levererar till en adress.
Inledningsvis kommer behovet av visir vara stort och flertalet av uppskattade volymer kommer att avropas. När avtal är på plats kommer en beställning på 69 visir av varje sort att beställas för att enheterna ska avgöra vilket visir som passar dem bäst.
Delområden:
Flergångsvisir utan resår
Flergångsvisir med resår
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18142000 Säkerhetsvisir, 18443500 Visir
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen