610555-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Diverse specialmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
fosforrening till avfallsanläggning
Referensnummer: UVA-2021-01556
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42990000 Diverse specialmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet är Uppsala Vatten och Avfall AB
Upphandlingen omfattar inköp av tekniska maskiner till verksamhetens avfallsanläggning. Upphandlingen är uppdelad inom två delområden. Leverantör kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Delområde 1: containerbaserad kemisk fällning med tillhörande filter
Innefattar leverans och inköp av en containerbaserad kemisk fällning med tillhörande filter med porstorlek i intervallet 5-10 mikrometer av typen fiberdiskfilter.
Delområde 2: containerbaserad slamavvattning för avvattning av kemiskt slam.
Innefattar leverans och inköp av slamavvattningsprocess i form av skruvpress med tillhörande kringutrustning installerad i en container
Syftet med upphandlingen är att kunna förse beställarna med en teknisk lösning för att minska pågående fosforutsläpp från verksamhetens avfallsanläggning Hovgården.
Målet med upphandlingen är att teckna ett leveransavtal med en (1) leverantör inom respektive anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42993000 Maskiner för den kemiska industrin, 42996900 Slambehandlingsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inköp av tekniska maskiner till verksamhetens avfallsanläggning. Upphandlingen är uppdelad inom två delområden.
Delområde 1 innefattar leverans och inköp av en containerbaserad kemisk fällning med tillhörande filter med porstorlek i intervallet 5-10 mikrometer av typen fiberdiskfilter .Delområde 2 innefattar leverans och inköp av slamavvattningsprocess i form av skruvpress med tillhörande kringutrustning installerad i en container.
INLEDNING
Uppsala Vatten och Avfall AB är ett helägt dotterbolag inom Uppsala kommun koncernen.
Uppsala Vatten och Avfall AB ska, genom att vara en av de ledande aktörerna i Sverige, ge kommunens hushålloch företag högkvalitativa tjänster inom VA och avfallshantering som ska kännetecknas av:◦ Kvalitet◦ Pålitlighet◦ Effektivt hushållande av resurser
Uppsala Vatten och Avfalls verksamhet omfattas av ett flertal vatten och reningsverk, en moden avfallsanläggning med deponi sam en biogasanläggning som producerar drivmedel till bilar och bussar.
Hovgårdens avfallsanläggning är belägen ca 12 kilometer nordost om Uppsala längs med väg 288 mot Östhammar.Anläggningen upptar i dagsläget cirka 57 ha och består av en deponi, två slamceller, en återvinningscentral där hushållen kan lämna sitt sorterade avfall, ett reningsverk för lakvatten samt sex hårdgjorda ytor för sortering och mellanlager av avfall samt hantering av kompost och kompostjord.
Vidare information om Uppsala Vatten och Avfalls finns på bolagets hemsida www.uppsalavatten.se samt information om Uppsala kommun finns på www.uppsala.se
MÖJLIGHET ATT LÄMNA ANBUD PÅ HELA ELLER DELAR AV UPPHANDLINGEN.
Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
OMFATTNING
En mer detaljerad beskrivning av upphandlingsföremålen återfinns under respektive kravspecifikation. ( kravspecifikation 4 och kravspecifikation 5)
Frågor och svar kommer att besvaras löpande under anbudstiden. Sista dag för att ställa frågor är 2021-12-21Sista anbudsdag är 2021-12-30 23:59​Avtalstid
Avtalets inledande avtalstid är 2022-01-26 med leverans under första halvan av 2022. Avtal kan som längst löpa till 2022-12-31
Avtalet upphör att gälla när båda parter har fullgört sina åtagande i enlighet med avtalet.
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.