610652-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: TDJN 2023/658
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Lärplattform med diarienummer TDJN 2023/658.
I Karlshamns kommuns förskolor/skolor har vi i idag en mängd olika system och upphandlar nu digital lösning som ska samverka till förskola, fritidshem, grundskola, anpassad grundskola, gymnasieskola, anpassad gymnasieskola och vuxenutbildning och Komvux som anpassad utbildning på grundläggande respektive gymnasialnivå som ska vara ett effektivt och ändamålsenligt stöd i det administrativa arbetet och i den pedagogiska processen.
Systemet som ska levereras ska innehålla
· Pedagogisk dokumentation
· Stödinsatser
· Överlämning mellan skolformer
· Närvaro- och frånvaro
· Planering förskola och fritidshem
· Information och kommunikation
· Analys och uppföljning
Närmare beskrivning av funktionerna finns i kravdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlshamn Kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Lärplattform med diarienummer , enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.