610657-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-ESLÖV: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn för upphandling av service, support och drift Procapita
Referensnummer: BoF.2019.4109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Barn och elevregister inom förskola, grundskola, gymnasiet och vuxenutbildning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72514200 Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling, 72591000 Utveckling av servicenivåavtal, 72611000 Tekniskt datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eslöv kommun har sedan flera år en icke-exklusiv nyttjanderätt (licens) till verksamhetssystemet Procapita och ett stort antal av dess moduler. Kommunen bedömer att endast befintlig leverantör på grund av tekniska skäl och den ensamrätt denne åtnjuter kan komma ifråga som leverantör av dessa tjänster. Kommunen bedömer att inga rimliga alternativ finns med anledning av den utbredda användningen av systemet i kommunen och dess breda verksamhetsstöd som systemet levererar. Eslövs kommun har för avsikt att, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14§ pkt 3 LOU och denna förhandsinsyn, ingå avtal med Tieto Sweden AB, avseende support och underhåll av IT-systemet Procapita. Avtalstecknande kan ske fört efter att tiden för avtalsspärr löpt ut, vilket är 2019-12-30