610709-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildtolkningsstöd vid akutstroke / Image interpretation support in case of stroke
Referensnummer: UPPH2023-00196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
System ska användas som ett stöd till verksamheten för att nedanstående behandling kan utföras på att patient i rätt tid.
Trombektomi används för att behandla patienter med en stor propp (ischemisk stroke) i ett större kärl upp till hjärnan. Dessa patienter utvecklar vanligen en allvarlig stroke med överhängande risk för omfattande hjärnskada och död. Trombektomi inom 6 timmar är en väletablerad och evidensbaserad metod som har används framgångsrikt under flera år i Region Uppsala.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs via länken Behandling av personuppgifter (regionuppsala.se).
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2023-08-20 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen