610793-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött och charkprodukter
Referensnummer: 2022-O000020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser försörjning av färskt nötkött, fläskkött och färska charkprodukter till Region Skånes produktionskök i Kristianstad, Hässleholm, Ängelholm, Ystad, Patienthotellet i Lund samt livsmedelsförsörjningen i Helsingborg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15894600 Smörgåspålägg, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen