610918-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare IT-konsulter
Referensnummer: SDA 2019-00441
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia har idag en Förmedlingstjänst som hanterar våra 4 tjänsteområden för IT Konsulter och Leveransåtaganden. Leverantören ansvarar för On och Off Boarding för IT-Konsult/Leveransåtaganden med tillhörande registerkontroll, säkerhetsprövning och drogtester. Upphandlingen omfattar även en resurs från Leverantören som aktivt stöttar Swedavia att löpande identifiera och konkretisera behov av Konsultkompetenser på kort och lång sikt. Swedavia köper årligen IT Konsulttjänster och Leveransåtaganden till ett värde av ca 70 MSEK.
De 4 Tjänsteområden vi efterfrågar ramavtal för är följande:
· Verksamhetsutveckling och Strategi
· Ledning och Styrning
· Systemutveckling och Systemförvaltning
· IT Security
Swedavia avser att teckna ramavtal för Förmedlingstjänsten med en Leverantörer under en avtalsperiod på 3 år med möjlighet att förlänga ramavtalet upp till 24 månader.
Förmedlingstjänsten beräknas vara i drift under April 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen