610934-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resevaneundersökning (RVU) & Airport Service Quality (ASQ)
Referensnummer: SDA2019-01101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tjänsten att genomföra intervjuer med passagerare vid avgående gate på Swedavias flygplatser rörande Airport Service Quality (ASQ) och Resvaneundersökningar (RVU).
ASQ:n avser Arlanda Flygplats (ARN) och omfattar ca 3400 intervjuer per år och innehåller ca 30 frågor om resenärernas attityder till flygplatsens olika funktioner såsom incheckning, säkerhet, kommersiella utbud, atmosfär och renlighet.
RVU:n omfattar flygplatserna Göteborg-Landvetter Airport GOT, Stockholm -Arlanda Airport ARN, Malmö Airport MMX och Stockholm- Bromma Airport BMA. I dagsläget görs ca 140 000 intervjuer per år och innehåller bland annat frågor om resenärernas startpunkt, slutmål och om/hur resenären transfererar dvs. byter plan under sin resa.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resultaten från undersökningen används idag bl. a. som ett verktyg för att mäta resenärsupplevelsen vid Stockholm-Arlanda Airport och resultatet utgör en grund för prioriteringar för ökad resenärsnöjdhet och benchmark mot andra flygplatser utanför Swedavias.
Resultaten från undersökningen används som ett planeringsinstrument för utvecklingen av flygplatserna. Syftet med undersökningen är att kartlägga flygresenärernas hela resa från start- till målpunkt, resenärernas profil och resmönster samt köpbeteende på flygplatserna. Undersökningsresultaten används sedan vid bl.a. identifiering av potentialen för nya direktlinjer och utökade frekvenser på befintliga linjer. Det är av yttersta vikt att resultaten är tillförlitliga. Andra användningsområden för resultaten är som beslutsunderlag vid utveckling av flygplatserna och den kommersiella affären samt kartläggning av sista färdsätt till flygplatserna som underlag för beräkning av koldioxidutsläpp och utveckling av marktransporter till flygplatserna.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för