Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pist/Spårmaskin Hallstaberget
Referensnummer: UH-2023-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34113200 Terrängfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollefteå kommun avser att köpa en fabriks ny pist/spårmaskin. Ska under vinterhalvåret användas på Hallstabergets skidområde som spårmaskin och komplettering/reservmaskin på den intilliggande alpina anläggningen.
Maskinen ska även nyttjas för schaktning och preparering av konstsnö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34113200 Terrängfordon, 34113300 Fordon för terrängkörning, 34114000 Specialfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 43500000 Bandburna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen