611024-2019 - ResultatSverige-Mölndal: Bortskaffande av aska
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av aska
Referensnummer: Dnr: 2019 3702-43:6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell förfrågan avser 3 årigt avtal, med möjlig förlängning 2 + 2 + 1 år,
Omfattande omhändertagande av uppskattningsvis 5 000 ton flyg- och 2 000 ton bottenaska per år, för Mölndal Energis panna 1 och 3.
Askan i (huvud) panna 3 kommer från förbränning av upp till 60 % färgat RT samt vitt RT, bark, grot och stamved.
I panna 3 eldas endast vitt RT, bark, grot och stamved, och vid låglast utan avfallsklassat bränsle.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen