611071-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reagens och kontrastmedel
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillägg till avtal
Referensnummer: 2022-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696000 Reagens och kontrastmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillägg av produkt i befintligt avtal gällande "Instrument och reagens för akut nukleinsyrapåvisning av clostridium difficile, influensavirus A, B, RS-virus och norovirus"
Under punkt IV 1.1 redogör vi för varför detta förfarande är förenlig med gällande bestämmelser. Av utrymmesbegränsande skäl har denna redogörelse behövts kortas ned något. Den fullständiga redogörelsen finns att hämta i TendSign.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33696500 Laboratoriereagenser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillägg av produkten "Xpert Xpress SARS-CoV-2/Flu/RSV Plus i befintligt avtal med Cepheid AB gällande "Instrument och reagens för akut nukleinsyrapåvisning av clostridium difficile, influensavirus A, B, RS-virus och norovirus"