611097-2020 - ResultatSverige-KARLSTAD: Mätutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftprovtagare till den svenska kärnenergiberedskapen
Referensnummer: 20/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid en kärnteknisk olycka finns det risk för att radioaktiva ämnen kan spridas i luften. Luftprovtagaren ska användas för att samla in luftburna radioaktiva ämnen så att stråldoser till allmänheten och insatspersonal kan uppskattas. Dessutom kan provtagningen ge svar på vilka radioaktiva ämnen som förekommer i utsläppet. Luftprovtagarna ska placeras i befolkningscentra till exempek runt svenska kärnkraftverk i händelse av en olycka.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38341000 Apparater för strålningsmätning, 38341200 Strålningsdosmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid en kärnteknisk olycka finns det risk för att radioaktiva ämnen kan spridas i luften. Luftprovtagaren ska användas för att samla in luftburna radioaktiva ämnen så att stråldoser till allmänheten och insatspersonal kan uppskattas. Dessutom kan provtagningen ge svar på vilka radioaktiva ämnen som förekommer i utsläppet. Luftprovtagarna ska placeras i befolkningscentra runt svenska kärnkraftverk i händelse av en olycka.