Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdande arbeten i skyddade områden
Referensnummer: 2022/4063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Snart kommer du att kunna lämna anbud på naturvårdande skötsel i områden med biotopskydd och naturvårdsavtal, skyddade genom Skogsstyrelsen. Skogsstyrelsen ansvarar för skötseln av över 14 000 områden skyddade genom naturvårdsavtal och biotopskydd i hela landet. För att natur- och även kulturvärdena i områdena ska bevaras och utvecklas krävs i många fall naturvårdande skötsel. Områdena omfattar ett stort antal naturtyper som alla har speciella krav på skötselinsatser.
Vi söker dig som är erfaren inom området och kan erbjuda någon eller några av följande tjänster: manuellt arbete med till exempel röj- och motorsåg, skogsmaskiner i olika storlekar, hästkörning och/eller arboristtjänster. PEFC-certifiering kommer krävas och för arboristtjänster kommer även andra certifieringar bli aktuella.
Delad upphandling: Anbud kan lämnas för ett eller flera av de geografiska områden som kommer att preciseras i den annonserade upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 36Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Tidigare upphandling delades i 36 geografiska område. Skogsstyrelsens arbete med att se över antal geografiska områden pågår och förhåller sig rätten att dela upp upphandlingen i lägre resp. högre antal område.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Naturvårdande arbeten i skyddade områden per anbudsområde
Del nr: 1 till fler, ca 36
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 77200000 Skogstjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen