2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultuppdrag för genomförandet av Höje å åtgärdsprogram 2025-2027
Beskrivning: Endast för orientering: Kommuner och organisationer i Höje å avrinningsområde samarbetar om vattenvårdande åtgärder genom ett åtgärdsprogram som konsulten genomför. Målen med programmet är att öka landskapets vattenhållande förmåga, minska övergödning samt öka möjligheterna till rekreation och biologisk mångfald. Åtgärderna i åtgärdsprogrammet består av vattenvårdsåtgärder såsom anläggning av t.ex våtmarker, bevattningsvåtmarker och vattendragsrestaurering.
Intern identifierare: 24/76
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: En option ingår att vid behov kan uppdraget förlängas med maximalt tre år under åren 2027-2030 (ytterligare 9 000 timmar) och förutsättningarna är då samma som 2025-2027. Konsulten meddelas senast i november 2027 om optionen utfaller.