611269-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Färdigställande av värmeanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värme och sanitet 2021
Referensnummer: 2021/2460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal på värme och sanitetsarbeten såsom reparationer, service och- installationer av värmesystem och sanitet med dess komponenter inklusive injustering av värmesystem, material och närliggande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232460 Sanitetsanläggningar, 45331100 Installation av centralvärme, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser reparationer, service och installationer
av värmesystem och sanitet med dess komponenter, material och
tillhörande tjänster.
Upphandlingen avser ett ramavtal på värme och sanitetsarbeten såsom reparationer, service och- installationer av värmesystem och sanitet med dess komponenter inklusive injustering av värmesystem, material och närliggande tjänster. Staden använder normalt sett avtal på komponenter och material som HBV upphandlat. I de fall det saknas HBV avtal utgår ersättning enligt verifierad självkostnad med anbudsgivarens angivna procentpåslag.
Jour ingår inte uppdraget då detta hanteras via bevakningsföretag.
Föregående år var volymen 1 600 000 kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period. Avrop kommer att ske efter stadens behov. Aktuella fastigheter enligt bifogad objektslista.
Maximal volym för ramavtalet är 8 500 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 2 år. Gällande prisjustering se under pkt. 4.41Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. UM (Upphandlande Myndighet) kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.
UM förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp (300 000 kr) göra separat upphandling.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.