61127-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Solskydd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre solavskärmningsprodukter
Referensnummer: KS 2019/9424 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44115900 Solskydd
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser utvändiga Solavskärmningsprodukter d.v.s markiser, solfilm, fast solskydd, solsegel, parasoller.
Även vissa tjänster såsom måttagning, produktrådgivning, demontering av befintligt solskydd inklusive fästanordning, leverans och montering av solskydd, reparationer och kompletteringar av befintliga solskyddsanordningar inklusive samtliga fästanordningar ingår.
Beställaren förbehåller sig rätten att vid byggprojekt, så som renovering, ombyggnation och nybyggnation, samt fasta solskydd med träkonstruktioner över t.ex. sandlådor köpa solskydd genom byggentreprenörens avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39295100 Parasoller, 39522100 Presenningar, markiser och jalusier, 39522120 Solsegel, 39522130 Markiser, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen