611277-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal
Referensnummer: 2022/0278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av förmånsportal till Lunds kommuns cirka 10.000 - 11.000 medarbetare
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser tillhandahållande av en webbaserad förmånsportal.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-12-02 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Avtalstid
Avtalet gäller från och med avtalstecknande och 30 månader framåt. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga avtalet med 18 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser tillhandahållande av en webbaserad förmånsportal. Beställaren avser att införa en tjänst för att synliggöra och administrera personalförmåner. Tjänsten är ett helhetsåtagande som ska införas, driftas, underhållas, utvecklas och förvaltas av en leverantör som därmed hanterar förmånsadministration via automatiska filöverföringar med utbyte av nödvändig information om medarbetares anställningsuppgifter och genomförda transaktioner.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i avtalet under avtalstiden avropa tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Volymer framgår vidare av avsnittet Volymer.
Avtalet gäller från och med avtalstecknande och 30 månader framåt. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga avtalet med 18 månader.Beställaren ska senast tre (3) månader före avtalstidens utgång lämna skriftligt besked om man önskar förlänga avtalet. I annat fall upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Vid utgången av fyraårsperioden upphör avtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.