611307-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: 22/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster för stöd vid rekrytering av chefer, specialister och inom IT- och digitaliseringsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende rekryteringstjänster.
Omfattning
Upphandlingen avser det samlade behovet av konsultmedverkan vid rekrytering av chefer, specialister och inom IT- och digitaliseringsområdet.
Jönköpings kommun tillämpar modellen Kompetensbaserad rekrytering som är en strukturerad metodik för att på ett icke-diskriminerande sätt utvärdera och rekrytera medarbetare. Det är viktigt att Leverantören av rekryteringstjänster är införstådd med detta och också förmedlar detta till personer som söker anställning hos Jönköpings kommun.
Ambitionen är att nyttja Leverantören i största möjliga utsträckning för rekrytering inom områdena som omfattar upphandlingen men i vissa fall kan rekrytering komma att ske av Beställarens egen personal.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 8500000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets takvolym är 10 500 000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.