611316-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter
Referensnummer: 2022.556 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser tekniska konsulttjänster inom följande huvudområden:
Förstudier inför entreprenader och detaljplanering
Byggnader
Infrastruktur
Trafik
Besiktning
GIS
Vatten och avlopp
Avfall
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71631000 Teknisk besiktning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen