61135-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Kött
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt kött
Referensnummer: 191/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Livsmedel - Färskt kött. Sortiment och villkor för avtalet framgår av upphandlingsdokument med bilagor.
Avtalet har ett beräknat värde om cirka 3 miljoner kronor per år.
Volymerna som är angivna i svarsfilen är baserade på stadens inköpsstatistik för augusti 2018 till juli 2019. Den redovisade statistiken utgör inga garantier om framtida volymer under avtalsperioden, antagen anbudsgivare ska leverera stadens faktiska behov.
Idag finns cirka 60 leveransadresser inom staden. Antalet enheter kan komma att variera under avtalstiden, både utökning och minskning av antalet enheter kan förekomma.
Staden har idag separata avtal avseende huvudgrossist, mejeri, frukt och grönsaker samt potatis. Till viss del omfattar även upphandling av färskt kött dessa varuområden då stadens beställande enheter varierar i storlek och har olika behov. För små enheter med behov av flexibla leveranser har staden avtal med en lokal dagligvarubutik via deras webbshop.
Avtalet gäller i 2 år efter avtalsstart. Avtalet kan därefter förlängas i upp till 2 år, med ett år i taget.
Avtalsstart är planerad till 1 oktober 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15130000 Köttvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen