Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gävle kommun upphandlar Mark- och ledningsentreprenad Allmän platsmark deletapp E2
Referensnummer: 8587
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233120 Vägbygge
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle kommun upphandlar Mark- och lednings entreprenad Allmän platsmark deletapp E2 omfattar utbyggnad och anläggande av allmän platsmark inom och i anslutning till Projekt Godisfabrikens exploateringsområde i Gävle.
Arbetena mer i detalj innefattar nybyggnation av gator/gränder/torg/platsbildningar upp till ca 20 cm under färdiga ytskikt, samordning och/eller nybyggnation av markförlagda ledningssystem (exempelvis VA, dagvatten, el, belysning, fjärrvärme, fjärrkyla, opto/fiber, markvärme med flera), rivning och omhändertagande av befintligheter såsom till exempel gamla pålgrundläggningar, ledningar, dagvattenbrunnar mm. Även nybyggnation av rörsystem för sopsug kan komma att ingå. Entreprenadarbetena kommer utföras i nära samråd med andra i Projekt Godisfabriken pågående och kommande hus- och anläggningsentreprenader. För mer information om Godisfabriken, se http://godisfabrikengavle.se/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 53 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233120 Vägbygge, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen