611445-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård (Städ) för Stenungsundshem v.2
Referensnummer: 2022-970
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsundshem AB förvaltar 2059 lägenheter och enstaka kommersiella lokaler.
Uppdraget omfattar städning av trapphus, entréer, tvättstugor, källargångar och andra allmänna ytor i beställarens fastigheter. Ytterligare städarbeten i anslutning till detta kan komma att ingå i uppdraget.
Exempel på ytterligare städarbeten kan vara tilläggsbeställning efter exempelvis underhållsinsats, reparation eller flyttstäd.
Leverantören ska ha organisation för att klara av extra städningar, avropade extrainsatser debiteras per timme. Även jour och jourberedskap ingår i uppdraget(mot en ersättning).
Planerad avtalsstart är 2023-03-01, Avtalet löper i två (2) år med möjlighet till förlängning i ytterligare i maximalt två (1+1 ) år om alla förlängningar utnyttjas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsundshem Aktiebolag (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling avseende Lokalvård (Städ) för Stenungsundshem v.2. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Stenungsundshem AB förvaltar 2059 lägenheter och enstaka kommersiella lokaler.Beställarens mål med upphandlingen är:
Nöjda hyresgäster
Avsedda funktioner upprätthålls
Risk för människors hälsa inte uppkommer
Slutanvändare och deras verksamhet inte onödigtvis störs
Negativ miljöpåverkan minimeras
Målet uppnås genom:
En god kommunikation och samverkan mellan beställaren, leverantören och hyresgäster
Personal hos leverantören bemöter boende och besökare på ett professionellt och serviceinriktat sätt.
Genom en leverantör som erbjuder goda arbetsförhållanden och har en personalkontinuitet för uppdragsbemanningen.
För mer information om beställaren se https://www.stenungsundshem.se/
Uppdragets omfattning:
Uppdraget omfattar städning av trapphus, entréer, tvättstugor, källargångar och andra allmänna ytor i beställarens fastigheter. Ytterligare städarbeten i anslutning till detta kan komma att ingå i uppdraget. Städuppdraget kan komma att förändras under avtalstiden på grund av utförsäljningar eller nyproduktion av fastigheter.
Exempel på ytterligare städarbeten kan vara tilläggsbeställning efter exempelvis underhållsinsats, reparation eller flyttstäd. Leverantören ska ha organisation för att klara av extra städningar, avropade extrainsatser debiteras per timme. Även jour och jourberedskap ingår i uppdraget (mot en ersättning).
Fastigheter som ingår i uppdraget framgår av bilaga 4, Frekvens- och områdesbeskrivning. Det uppmuntras att leverantören besöker samtliga fastigheter som ingår i upphandlingen för att bilda sig en uppfattning om storleken på uppdraget, de olika ytmaterialen och andra förhållanden som kan inverka på anbudet. Av bilaga 5, Kvalitetsnivå framgår på vilken nivå städresultatet ska vara för att anses godkänt.
För uppskattad volym och omfattning se Bilaga 4, Frekvens- och områdesbeskrivning.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Förbehåll;
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis styrelsebeslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.