Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektrifieringspunkter - Publika laddstolpar
Referensnummer: KS/2022:656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51112100 Installation av eldistributionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Malung-Sälens kommun har i uppdrag att gemensamt med Smedjebackens och Vansbros kommun genomföra en upphandling av utbyggnad av strategiskt placerade publika laddstationer för el.
Syftet är att bidra till ökad elektrifiering av regionala tunga vägtransporter och på så vis bidra till att uppnå Sveriges miljö- och klimatmål. Målet är att laddstationerna är idrifttagna i september 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31158000 Laddningsanordningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen