611461-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Personalutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livs- och karriärplanering samt ledarskapsutveckling
Referensnummer: 2.7.5-7999-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet har för avsikt att teckna ett fyraårigt ramavtal med en leverantör av livs- och karriärplanering samt ledarskapsutveckling. För information om uppdraget, och de tjänster som ramavtalsleverantören förväntas leverera, se kapitel 1 i FFU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79998000 Coachning, 80532000 Chefsutbildning, 80590000 Handledning, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet har för avsikt att teckna ett fyraårigt ramavtal med en leverantör av livs- och karriärplanering samt ledarskapsutveckling.
Beskrivning av uppdraget
Kammarkollegiet vill erbjuda sin personal ett Livs- och karriärprogram: Ett sammanhållet program med livs- och karriärinnehåll. Syftet med programmet är att medarbetarna ges möjlighet att reflektera över sin livs- och arbetssituation. Kammarkollegiets avsikt med programmet är att medarbetarna ska få fördjupad självkännedom, insikt om sin egen potential och utvecklingsområden.
En tjänst för komplexa personalärenden: som ett komplement till företagshälsovården. Tjänsten riktar sig till medarbetare som tappat motivation och engagemang eller vars förmågor inte matchar de krav som ställs i arbetet med anledning av till exempel ohälsa. Syftet med tjänsten är att medarbetaren ska få en hållbar hälsoutveckling, motivation, engagemang, arbetsförmåga och självförtroende.
Outplacement: Tjänsten riktar sig till medarbetare som är i behov av omställning och har som mål att komma vidare till en ny anställning utanför Kammarkollegiet, starta eget, eller börja studera.
Samtliga tjänster ska erbjudas Kammarkollegiets medarbetare i Stockholm och Karlstad.
När behov av konsult i Karlstad är nödvändigt har leverantören rätt att fakturera Kammarkollegiet för både nedlagd tid och kostnader för tåg. Kammarkollegiet kommer inte att betala eventuella hotellkostnader, det åligger leverantören att planera tiden så att hotell inte är nödvändigt.
Ledarskap, medarbetarskap och grupputveckling:
Tjänsten riktar sig till chefer, ledare, grupper och medarbetare.
Tjänsten kan avse omfattande insatser av längre varaktighet eller enskilda delar i ett utvecklingsprogram.
Tjänsterna kan utföras på individ-, grupp- och organisationsnivå i form av handledning/coachning, rådgivning, utbildning, workshops eller liknande.