Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster till Söderköpings kommun
Referensnummer: UH-2022-69 / KS 2022-00250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvårdsentreprenad till Söderköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Städområde Öst
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i två (2) geografiska upphandlingsområden nedan benämnda städområden: Väst och Öst. Objekten har en total städyta om ca 50 000 kvm och omfattar bland annat skolor, förskolor (regelmässig städning endast på vissa), äldreboenden, LSS verksamheter, kontor, bibliotek, idrottshallar och offentliga toaletter med tillhörande utrymmen.
Del nr: Städområde Väst