61147-2021 - ResultatSverige-VÄXJÖ: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandsopning
Referensnummer: TN 2020-00013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sandsopning med traktorbogserad mekanisk sopmaskin.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90611000 Gaturenhållning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Traktor
Traktor som ämnas användas för uppdraget ska ej vara äldre än 7 år vid avtalets ingående, och ska ha en motorstorlek på 90 hk eller mer. Anbudsgivaren ska ange fabrikat, årsmodell, registreringsnummer och motorstorlek på traktor i Bilaga 1, Prisbilaga.
Sopmaskin
Sopmaskin som ämnas användas för uppdraget ska ej vara äldre än 7 år vid avtalets ingående. Sopmaskin ska vara utrustad med egen bevattning. Anbudsgivaren ska ange fabrikat, registreringsnummer och årsmodell på sopmaskinen i Bilaga 1, Prisbilaga.
Märkning av fordon
Ekipaget ska vara utmärkt enligt Trafikverkets "Utmärkning av fordon i väghållningsarbete".
Inställelsetid
Maximal inställelsetid för uppdraget ska vara 3 arbetsdagar.
Arbetstid
Förläggning av arbetet ska ske mellan 06.00-22.00 på vardagar.
Personal
Personal som är aktuell för uppdraget ska ha genomgått utbildning "Arbete på väg". Intyg för detta kan komma att begäras in av köparen. Varselklädsel ska bäras vid uppdragets utförande.