2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal AV-partner
Beskrivning: Denna upphandling omfattar varor och tjänster inom området: Audio Video och Distansmöten • Målet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en (1) leverantör som blir Riksarkivets AV-partner inom Audio/Video och Distansmöten. Leverantören ska vara en strategisk samarbetspartner med bred och gedigen kunskap inom AV-området, ha en flexibel och kompetent organisation med kapacitet att leverera mot större organisationer samt ha erfarenhet av att arbeta med implementering och installation av AV-utrustning och leveranser mot offentlig sektor. Leverantör ska se till helheten och den fortsatta utvecklingen inom området och ge stöd i val av tekniska lösningar. Syftet med upphandlingen är att Kunden ska kunna avropa varor och tjänster på ett enkelt och effektivt sätt, för att därigenom generera tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggöra anskaffningar till fördelaktiga villkor. Kundens behov avser i första hand varor och tjänster till nyetableringarna i Härnösand (under 2025/26) och Göteborg (2027/28), men det kan även bli aktuellt att uppdatera och harmonisera AV-utrustning till övriga anläggningar runtom i Sverige.
Intern identifierare: RA-KS 2025/00938
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 32232000 Videokonferensutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000