611481-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk post
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänst för elektroniska meddelanden
Referensnummer: 23.3-957-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212223 Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk post
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Ramavtal för Operatörstjänst för elektroniska meddelanden (Operatörstjänst).
Upphandlingsföremålet omfattar en Tjänst som sänder och tar emot elektroniska Meddelanden mellan Avropsberättigade och deras Motparter. Tjänsten ska hantera kommunikation via Peppol-nätverket av Meddelanden inom inköps- och kundfaktureringsprocesserna.
Därtill kommer det att vara möjligt att avropa förmedling av fakturor till enskilds internetbank, förmedling av digital post till Mina meddelanden, skanning av leverantörsfakturor samt andra typer av digital kommunikation av elektroniska Meddelanden.
Kammarkollegiet uppskattar den totala omsättningen på Ramavtalet till 60 miljoner
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48223000 Programvara för elektronisk post, 48810000 Informationssystem, 48811000 System för elektronisk post, 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 64216100 Elektroniska meddelanden, 64216110 Elektronisk dataväxling, 64216120 Elektronisk post, 64216200 Elektroniska informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att resultera i Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter (se bilaga Avropsberättigade) via Avrop kommer att kunna tillgodose sina behov av tjänster inom området.
Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till maximalt fyra Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.