61149-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eventkontribution
Referensnummer: 18/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT upphandlar tjänsten Eventkontribution d.v.s. den del av SVT:s programverksamhet som kräver managerad IP-kapacitet, svartfiber- och/eller satellitförbindelser samt videoförbindelser.
Upphandlingen är uppdelad i sju (7) anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen