611528-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal takarbeten
Referensnummer: 19/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende diverse takarbeten. Omläggning av befintliga papptak inkl. reparationer på papptak, tegelpannor, sedumtak, plåttak samt komplettering av lösull. Vår och höst ska översyn av tak och hängrännor ske.
Därutöver ska takskottning av snö utföras.
AFB.21 Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumentet distribueras genom, Visma Commerce AB:s upphandlingsverktyg TendSign (www.tendsign.com).
Eventuella kompletterande upplysningar samt frågor och svar kommer att publiceras genom TendSign där leverantörer som registrerat sitt intresse för upphandlingen via e-post erhåller information om att tillkommande information finns tillgängligt. Registrering hos TendSign krävs för att få del av upphandlingsdokumentet. Registreringen är kostnadsfri för anbudsgivare.
Endast skriftligt kompletterande upplysningar lämnade via TendSign under anbudstiden är bindande för Beställaren. Svar på inkomna frågor samt kompletteringar utgör en del av upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261100 Taklagsarbete, 45261210 Takläggningsarbete, 45261211 Läggning av taktegel, 45261213 Läggning av takplåt, 45261410 Takisoleringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen