611537-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Kontorsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmateriel
Referensnummer: 23.3-7205-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av kontorsmateriel.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt ca 222 miljoner SEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet har tilldelat ramavtal till två (2) ramavtalsleverantörer. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning.
Kontorsmateriel och tillhörande tjänsterna skåpservice, avisering och inbärning får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 275 miljoner SEK exklusive moms under Ramavtalets löptid. Vid beräkning av den sammanlagda omsättningen har tagits i beaktande att priserna avseende kontorsmateriel kommer att öka bland annat till följd av omvärldsläget och den höga inflationen. Därtill finns även en viss marginal ifall kommande ramavtal kommer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22816000 Block, 22816100 Anteckningsblock, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192130 Blyertspennor, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199230 Kuvert, 30199792 Kalendrar, 30237200 Datortillbehör, 31440000 Batterier, 79500000 Kontorshjälp, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kontorsmateriel med tillhörande tjänsterna skåpservice, avisering och inbärning.
Varorna är fördelade i följande varugrupper:
1. Skrivbordsartiklar
2. Pennor
3. Block
4. Arkivering, förvaring och sortering
5. Almanackor, planering och konferensmaterial
6. Post, emballage och kuvert
7. Kontorsmaskiner och tillbehör
8. Batterier och elartiklar
9. Datortillbehör
10. Ergonomiska produkter
Av bilaga Postorter skåpservice framgår de obligatoriska orter där skåpservice ska utföras.