611581-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intervention kundanpassade set
Referensnummer: VF2023-00044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kundanpassade set intervention.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande 13 produktgrupper:
50.1 Uppsala Periferangio-set 50.2 Uppsala Neurointervention-set50.3 Uppsala Periferangio Litet-set60.1 Eskilstuna Nefrostomi-set60.2 Eskilstuna Periferangio IR lab-set60.3 Eskilstuna Periferangio-Arm-set60.4 Eskilstuna Ultraljud-set70.1 Västerås Coronar-set70.2 Västerås Periferangio-set70.3 Västerås Nefrostomi-set80.1 Örebro Coronar-set80.2 Örebro TAVI-set 90.1 Dalarna Nefrostomi-PTC-set
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111710 Angiografimateriel, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2023-00044 Intervention kundanpassade set
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:6 750 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 40 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2024-01-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets slutdatum: 2025-06-30
Varuförsörjningen har möjlighet till 3 st förlängningsoptioner à 6 månader.