2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vätternskolan Ekön 6
Beskrivning: Nybyggnad av Grundskola F-6 2 parallellig, fullstor Idrottshall, fritidsgård och storkök i en huskropp. Komplementbyggnader och en ny utemiljö. Befintlig skola ska rivas efter att ny skola står på plats. Vätternskolan Ekön 4-6 Motala kommun.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete