61167-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Saneringsarbeten
Referensnummer: FB 2020/747-2.3.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende löpande saneringsarbeten vid:
• vatten- och brandskador, lukt, kattkiss m.m.
• asbestförekomst
• närliggande arbeten som är normalt förekommande vid saneringsarbeten
• avhjälpande av akuta skador för att säkerställa fastighetens värde, till exempel åtgärder för att begränsa skada men även att sanera.
Ramavtalet omfattar planerade och akuta åtgärder under ordinarie arbetstid.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90690000 Klottersanering, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen