61187-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Ekonomiska undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enkäter
Referensnummer: EUI 20 046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311400 Ekonomiska undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av undersökningar riktade till allmänheten och specifika grupper. Det kan röra frågor såsom stödet för olika former av klimatpolitik, attityder och respons till märkning av mat, eller frågor som rör synen på vattenkvalitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Forskare i miljö- och beteendeekonomi vid Institutionen för nationalekonomi genomför fortlöpande undersökningar riktade till allmänheten och specifika grupper. Vanligtvis rör det sig om cirka 2-3 större undersökningar per år. Det kan röra frågor såsom stödet för olika former av klimatpolitik, attityder och respons till märkning av mat, eller frågor som rör synen på vattenkvalitet. En viss del av undersökningarna innefattar en internationell jämförelse, vilket innebär genomförande av undersökningar i fler länder än Sverige. Tidigare undersökningar har bland annat genomförts i Kina, USA, England och Kanada. Undersökningarna bygger ofta på en metod som kallas för ”stated-preferences” eller ”choice experiments”, vilket innebär krav på flexibilitet kring individanpassade enkätversioner. Vidare är undersökningarna oftast av experimentell karaktär vilket innebär krav på flexibilitet kring design och randomisering av olika versioner av enkäten.