612246-2021 - PlaneringSverige-Falun: Motorfordon för särskilda syften
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall, aska, pellets och flis med bakåttippande lastbil med släp
Referensnummer: FEV21/0180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Falu Energi & Vatten AB:s behov av baktippstransporter kopplande till Västermalmsverket (Faluns produktion av el, fjärrvärme och pellets) och Falu Återvinning (Faluns avfallshantering). Båda är belägna på Ingarvet i Falun med 3 km emellan och många transporter går även däremellan vilket gör att samordningsmöjligheterna är goda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144510 Fordon för avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar huvudsakligen transporter av olika typer av avfall, aska, pellets samt flis. Askan körs på flak och övrigt i container. Avfall, pellets till kunder och aska till skogen för askåterföring körs i nuläget av bil med släp medan aska, flis och interna pelletstransporter sker med enbart bil.
Falu Återvinnings Transporter innebär att kontinuerligt köra olika typer av avfall från våra återvinningscentraler till Falu Återvinning och sedan vidare till andra behandlingsanläggningar samt rangering av containrar på Falu Återvinning.
Västermalmsverkets transporter innebär att tömma aska från Västermalmsverket, köra pellets och flis till egna anläggningar och kunder och interna transporter av pellets mellan fabriken och lagret.
Transporterna kräver kontinuerligt 1-2 fordon men kan ibland behöva 3 fordon.