2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal ROT
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för ROT-projekt, renovering, ombyggnad och tillbyggnad i befintligt fastighetsbestånd. Projekten kan t.ex. omfatta stamrenoverings-projekt, byte el-anläggningar, konvertering lokal till bostäder, byte dränering, balkong-, fasad- och takarbeten. Andra större ombyggnadsprojekt kan även omfattas av avtalet. Stamrenoveringsprojekt kan omfatta arbeten i basnivå som är nödvändiga för att upprätthålla fastighetens standard men även upprustning utökad nivå där hyresgästerna genom tillval kan erhålla högre standard mot hyrestillägg.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115463:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder, 45232452 Dräneringsarbeten, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262900 Balkongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster